Obec Jamník
Jamník 192
033 01 p. Liptovský Hrádok
1990
Rok 1990 bol posledný rokom existencie národných výborov. Po novembrových udalostiach 1989 sa zmenila aj štruktúra štátnej správy a pribudla k nej aj iná štruktúra samosprávy.
Na prvom zasadnutí pléna MNV sa viacerí poslanci v súvislosti so spomínanými udalosťami vzdali svojho mandátu a boli nahradené inými. Ako náhradníci za odstúpených boli navrhnutí: Milota Ivanišová, Jaroslav Jozefček a Peter Gejdoš. Na ďalších zasadnutiach odstúpil z funkcie predsedu Miestneho osvetového strediska aj Július Matejček a zložil aj poslanecký mandát z dôvodu odsťahovania sa do Popradu.
Po odstúpení tajomníka MNV Petra Matejčeka bola na jeho miesto nakoniec zvolená do funkcie Milota Matejčeková a za nových poslancov boli zvolení: Milota Ivanišová, Jaroslav Jozefček, Ján Uličný a Iva Pavkovčeková.
Malotraktor sa pre účely obce – resp. drobnej prevádzky podarilo kúpiť až v roku 1990 za 78 tisíc korún a v tom istom roku za 362 361 bol pre obec kúpený aj KUKA voz od JRD Liptovský Ondrej. Na zasadnutí rady MNV boli zároveň určené poplatky za využitie malotraktora – 70 korún za hodinu práce a za vývoz tuhého komunálneho odpadu ročne 92,50 za popolnicu.
V roku 1990 sa začala pripravovať kanalizácia a plynofikácia obce neúnavnými snahami predsedu MNV Pavla Dzuriaka. Plynárne v Poprade vydali kladné stanovisko ku výstavbe a s prvými prácami sa malo začať podľa pridelených prostriedkov z Okresného národného výboru v Liptovskom Mikuláši už v druhom polroku 1990. Pokračovalo sa v prácach na betónovaní chodníkov, zabudovávaní lavičiek na verejné priestranstvá, rozmiestňovanie zakúpených kvetináčov a rekonštrukcii kultúrneho domu. Poslanci mali za úlohu vytipovať miesto pre stabilnú skládku v obci a postupne sa mali likvidovať všetky ostatné skládky v obci a okolí. Na tieto práce bolo do rozpočtu MNV získaných 20 tisíc korún. Z funkcie vedúceho drobnej prevádzky bol zo zdravotných dôvodov odvolaný Ján Vlček a namiesto neho bol menovaný Ján Slabej. V priebehu roka sa Ján Slabej vzdal funkcie a na jeho miesto bol od 1. augusta menovaný Vladimír Vlček.
V roku 1990 sa rozhodovalo, kde bude mať sídlo novoutvorený Okresný úrad. Občania obce sa jednoznačne postavili proti sídlu v Ružomberku a vyjadrili sa za dovtedajšie sídlo v Liptovskom Mikuláši. Zároveň bola vyhotovená petičná listina, ktorú podpísalo 297 obyvateľov obce a vyslovilo sa tak proti sídlu okresného zastupiteľstva v Ružomberku.
V dňoch 23. a 24. novembra 1990 sa konali prvé slobodné voľby po roku 1948.