Obec Jamník
Jamník 192
033 01 p. Liptovský Hrádok
1987
Požiar nebol neznámym druhom katastrofy ani v tomto období. Dňa 22. októbra 1987 horela hospodárska budova Johany Socháňovej. V bezprostrednom nebezpečenstve sa ocitol aj jej dom. Požiar spôsobil škodu okolo 5 tisíc korún. Rýchlym zásahom požiarnych jednotiek z Liptovského Mikuláša a Liptovského Hrádku s aktívnou pomocou domácich požiarnikov a závodnej požiarnej jednotky z Tesly Liptovský Hrádok sa podarilo pred plameňmi podarilo dom zachrániť. Na hospodárskej budove zhorela strecha spolu s uskladneným materiálom v podkroví. Príčinu požiaru sa nepodarilo zistiť.
Okresný národný výbor, odbor pozemkový, lesného a vodného hospodárstva trvalo vyňal na základe predchádzajúceho súhlasu Krajského národného výboru v Banskej Bystrici nehnuteľnosti v K. ú. Jamník a k. ú. Jakubovany pre stavbu družstevného letiska. Súhlas družstvo dostalo už v roku 1985, ale výstavba sa neuskutočnila.
V roku 1987 MNV previedlo vyradenú rozhlasovú ústredňu z roku 1949 do majetku telovýchovnej jednoty JRD 1. máj Jamník.
V tomto roku prebehli veľkolepé oslavy 700. výročia prvej písomnej zmienky o obci s bohatým programom. V rámci osláv bola usporiadaná výstavka ručných prác, výstava k histórii obce, kultúrny a športový program. Pri príležitosti tohto výročia sa 25. júla 1987 uskutočnilo slávnostné zasadnutie pléna MNV s účasťou poslancov a hostí: predsedu JRD a poslanca SNR Jána Blcháča, riaditeľa Agrostavu Milana Bobrovčana, p. Farakšovského, predsedu MNV v Spišskom Jamníku a ďalších. Slávnostné zasadnutie otvoril poslanec a podpredseda MNV Slavomír Trnka. V kultúrnom programe vystúpili deti z materskej školy. Slávnostný referát predniesol predseda MNV Pavel Dzuriak a čestné uznania za aktívnu účasť na budovaní obce dostali: Vladimír Gejdoš, Želmíra Pavkovčeková, Miloš Pavkovček, Michal Bánik, Jaroslav Kochol, Ján Kostovič, Mária Slabejová, Ján benko, Ján Kochol st., Anna Trnková, Koloman Krajčuška a Vladimír Trnka.
Aj v roku 1987 pokračovala práca na osádzaní betónových rúr v kanalizačnom jarku vedúcom cez obec. Rekonštrukcia kultúrneho domu sa v roku 1987 podľa plánu nezačala, pretože nebol dostatok finančných prostriedkov.
Začalo sa s vysporadúvaním 10 stavebných pozemkov pre individuálnu bytovú výstavbu. Štyri pozemky pre individuálnu bytovú výstavbu boli pridelené Jánovi Zacharovi (384/4), Jánovi Sochorovi (211/3), Ing. Jánovi Sochorovi (384/3) a Vladimírovi Jakubčiakovi (211/2), ktorí tu v krátkom čase mali začať stavať rodinné domy. Rada MNV v k.ú. Jamník pridelila aj stavebný pozemok parc. č. EN 757/24 s výmerov 100 m2 pre Jána Blcháča na stavbu rekreačnej chaty.
Rada MNV na svojom zasadnutí schválila do požiarneho zboru nových funkcionárov: Jaroslava Matejčeka, veliteľa DVPZ, Pavla Dzuriaka, strojníka DVPZ, Jána Dzuriaka, preventivára DVPZ a požiarne družstvo v počte 8 členov. Krátko na to bol však do funkcie veliteľa ustanovený Stanislav Vlček, Júliusa Pavkovčeka do funkcie strojníka a Pavla Ďuriša do funckie preventivára. Zároveň boli predchádzajúci funkcionári odvolaní.
Pamätnú knihu ZPOZ-u v tomto roku viedla Katarína Sochorová.