Obec Jamník
Jamník 192
033 01 p. Liptovský Hrádok
1960
V januári 1960 Ján Nemec založil v Jamníku ľudový tanečný súbor mládeže a cimbalovú hudbu, pre ktorú obec zakúpila cimbal a basu. V Jamníku sa folklórne tradície nepestovali a tak sa snahy učiteľa Jána Nemca stretávali s nemalými ťažkosťami. V školskom roku 1960/1961 bol odčlenený piaty postupový ročník a tak vznikla dvojtriedna škola s dvoma oddeleniami. V roku 1960 odchádza Anna Spitzkopfová, vydatá Schonsgiblová, do Liptovského Hrádku. V škole ostáva len jeden učiteľ a správca Ján Nemec. V druhej triede bola zriadená materská škôlka, kde začala učiť Anna Bačovská. V roku 1960 bol zmenený názov školy na Základná deväťročná škola pre 1.-5. ročník v Jamníku.
Vo februári 1960 členovia telovýchovnej jednoty usporiadali prvý reprezentačný ples. Neskôr sa reprezentačné plesy športovcov v Jamníku stali pravidelným kultúrnym podujatím s vysokou organizačnou úrovňou.
Na jar sa opäť vylial z brehov Jamníček a voda urobila v obci škody. Opäť poškodila aj vrchné často vozovky.
V roku 1960 bolo Jednotné roľnícke družstvo v Jamníku zlúčené s družstvami v Podturni, Liptovskom Petre a Liptovskom Jáne do Jednotného roľníckeho družstva Veľký október so sídlom v Podturni. Koncom roku 1961 sa dvor Liptovský Ján osamostatnil a dvor Liptovský Peter prevzal Šľachtiteľský a semenársky podnik so sídlom vo Vígľaši. Dňa 1. januára 1973 sa zlúčili Jednotné roľnícke družstvo v Liptovskom Ondreji a Jednotné roľnícke družstvo v Podturni, čím vznikol veľký poľnohospodársky podnik s celkovou výmerou 2.388 hektárov poľnohospodárskej pôdy.
Keďže ešte ani v roku 1960 nemalo JRD dostatok kancelárskych priestorov, vo februári 1960 uzavrelo administratívnu dohodu s MNV a požiarnou ochranou o užívaní zasadačky požiarnikov pre účely JRD, pričom náklady na jej vykurovanie hradilo JRD. Požiarnici mali pre svoje účely aj naďalej bezplatne využívať sálu kultúrneho domu.
Podľa zákona č. 266/1920 a na základe rozhodnutia Miestneho národného výboru v Jamníku č. 4/1960 z 29. marca 196é sa od 1. apríla 1960 uskutočnilo v obci prečíslovanie domov. Okrem existujúcich domov dostali čísla aj prázdne stavebné pozemky. Bolo pridelených spolu 201 domových čísel.
Po voľbách v roku 1960 sa stal predsedom Miestneho národného výboru v Jamníku Ján Debnár, ktorý na štyri roky vystriedal vo funkcii Vladimíra Trnku.
V roku 1960 sa začali v obci stavať štyri rodinné domy: Jána Dzuriaka, Michala Bánika, Jána Kochola a Milana Sochora.
Dňa 6. marca sa v obci po ročnej prestávke hrala divadelná hra Hľadanie v oblakoch, v ktorej sa predstavili herci pod hlavičkou zväzu požiarnej ochrany.