Obec Jamník
Jamník 192
033 01 p. Liptovský Hrádok
1958
Na jar v roku 1958 boli zaznamenané povodne. Aj Jamníček sa vylial z brehov a narobil najmä v nižnej časti dediny veľké škody. Najväčšie škody spôsobila vyliata voda na vozovkách, kde splavila vrstvy vozovky.
Na ustanovujúcej schôdzi 2. marca 1958 v zasadačke MNV v Jamníku bola založená pobočka Slovenského zväzu záhradkárov a ovocinárov v Jamníku. Prítomných bolo 22 obyvateľov obce. Založením tohto spolku bol z MNV poverený Milan Bobrovčan, ktorý pre tento účel prichystal aj výstavku ovocinárskych kníh a časopisov. Predsedom pobočky sa po hlasovaní stal Milan Bobrovčan, tajomníkom učiteľ Ondrej Ilavský, pokladníkom a hospodárom Michal Devečka, členmi výboru Peter Sochor a Michal Vyšný, revízormi (členovia revíznej komisie) Jozef Kováč a Jaroslav Duriš. Spolok však dlho nebol akcie schopný. Ešte aj v roku 1962 sa uvádzalo, že nepracuje.
Na základe rozhodnutia Okresného národného výboru, odboru poľnohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva v Liptovskom Mikuláši číslo Pôd.-78/1018-58 zo dňa 28. júla 1958 a č. 78/993-58 a podľa zákona SNR číslo 2/1958 Sb. boli ostatné nehnuteľnosti patriace Bývalým urbarialistom v Jamníku s celkovou výmerou 76,0637 ha odovzdané do užívania Krajskej správy lesov v Žiline, Lesného závodu v Liptovskom Hrádku. Takto sa na 32 rokov prerušila kontinuita hospodárenia s lesom prostredníctvom jeho vlastníkov. Funkcionári roľníckeho družstva častokrát veľmi neodborne a nešťastne zasahovali do lesných porastov, čím prišli spolumajitelia o veľké a kvalitné lesné plochy a ich lesný majetok sa zmenšil prakticky o 1/3 pôvodného majetku.
V roku 1958 sa začína uvažovať o stavbe nového ihriska. Pre voľbu pozemku na túto stavbu a jeho odkúpenie bola menovaná komisia v zložení: Vladimír Paukovček, Vladimír Dzuriak, Vladimír Vlček, Milan Bobrovčan, Vladimír Trnka a Ján Vyšný.
Na zasadnutiach pléna MNV bola riešená aj otázka stavby nového kultúrneho domu. Predseda komisie pre výstavbu dostal za úlohu vyhliadnuť vhodný pozemok, zistiť jeho vlastníkov a pripraviť rámcový návrh objektu. Akciu sa však nepodarilo finančne zabezpečiť. Preto sa členovia MNV rozhodli radšej pre rekonštrukciu existujúceho objektu kultúrneho domu.
V roku 1958 sa rozhodlo aj o stavbe vodnej požiarnej nádrže nad obcou. Miesto na stavbu určila 6. júla 1958 stavebná komisia. Stavba sa mala začať v nasledujúcom roku. Akcia mala byť zaradená v rámci nasledujúceho roku do akcie „Z“ v okrese.
V roku 1958 sa v obci začali stavať (pristavovať) len dva rodinné domy: Petra Dzuriaka a Michala Dzuriaka.
V roku 1958 bola opäť bilancia divadelných predstavení úspešná – odohrali sa štyri predstavenia. Dňa 16. februára členovia Československého zväzu požiarnej ochrany zahrali hru Otec, 6. apríla sa pod hlavičkou Červeného kríža hrala hra Darmožráči a 25. decembra pod hlavičkou Osvetovej besedy hra Zblúdilý syn a pod hlavičkou zväzu požiarnej ochrany divadelná hra Amerikán.