Obec Jamník
Jamník 192
033 01 p. Liptovský Hrádok
1957
V roku 1957 bola pod záštitou Občianskej besedy v Jamníku nacvičená hra Diablova nevesta, ktorá mala veľký úspech a preto bola 5-krát reprízovaná. Bola odohraná aj na druhý sviatok vianočný. Dňa 22. apríla pod hlavičkou TJ Sokol odohrali ochotníci hru komédiu Potopa sveta.
Na jar v roku 1957 bol dokončený na cintoríne hrob padlým obyvateľom obce. Zároveň boli naň položená mramorová kamenina s nápismi. Okrem tohto sa vykonala generálna oprava miestneho rozhlasu, boli vymenené vodiče a stĺpy. Bola snaha vymeniť väčšinu stĺpov za nástrešníky, ale nestretla sa s priaznivými ohlasom.
V obci sa od druhej polovice 50-tych rokov pravidelne premietali v kultúrnom dome filmy. V roku 1957 mal na starosti premietanie Jozef Matejček., ktorý bol súčasne aj obecným knihovníkom.
Po májových voľbách v roku 1957 bol do čela MNV zvolený Vladimír Trnka, ktorý vo funkcii vystriedal Michala Matejčeka.
V roku 1957, v jesenných mesiacoch, bol oplotený cintorín. Celá akcia stála 40 tisíc korún a bola ukončená začiatkom zimy. Stavba bola skolaudovaná v júni nasledujúceho roku pracovníkom Okresného národného výboru.
Na zasadnutí 17. novembra 1957 bola v Jamníku založená miestna pobočka Slovenského zväzu chovateľov drobných hospodárskych zvierat v Jamníku. Predsedom sa stal Michal Devečka, podpredsedom Jozef Vyšný z Jamníka, tajomníkom Ján Bakalár z Liptovského Petra, pokladníkom Ján Jozefček z Jamníka, hospodárom Michal Bánik z Jamníka. Predsedom revíznej komisie sa stal Ján Tomčík z Liptovského Petra a členmi Jozef Krajčuška ml. z Podturne a Milan Dzuriak z Jamníka. Ustanovujúca schôdza pobočky sa konala 2. apríla 1958.
Obyvatelia obce sa po 50-tich rokoch od dokončenia kostola montáže vežových elektrických hodín. 7. decembra 1957 Energetické rozvodné závody v Žiline dali súhlas na inštaláciu vežových hodín, ktorú mali uskutočniť elektrikári z obce brigádnicky. Skúšanie a kontrolu namontovaných hodín mala uskutočniť obvodová skúšobňa energetických závodov v Žiline.
V roku 1957 začali stavať rodinné domy šiesti obyvatelia obce: Ondrej Trepáč, Jozef Debnár Peter Krajčuška, Ján Uličný, Dušan Ďuriš a Mária Tomčíková.